Jogi alapok:
1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről - 46.§ A munkahelyen - jellegének, elhelyezkedésének, a veszélyforrásoknak, a munkavállalók létszámának, a munkavégzésből és a munkakörnyezetből származó hatások és egészségkárosító kóroki tényezők figyelembevételének, valamint a munka szervezésének megfelelően - biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit.
3/2002.(II.8.) SzCsM-EüM együttes rendelet a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről
Elsősegélyhelyek - 20.§
(1) Minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani. Egy vagy több elsősegélynyújtásra szolgáló - hordággyal is könnyen megközelíthető - helyiséget kell biztosítani ott, ahol a helyiségek mérete, a végzett tevékenység jellege és a balesetek gyakorisága ezt indokolja.
(2) Az elsősegélynyújtó felszerelést, a mentődobozt és a tevékenységtől függően hordágyat, megfelelő mennyiségben és minőségben, jól látható, könnyen és gyorsan elérhető, szennyeződéstől védett helyen kell készenlétben tartani.
(3) Gondoskodni kell az elhasznált, lejárt, használhatatlan eszközök pótlásáról.
(4) Az elsősegélyhelyeket és a hozzájuk vezető utakat a külön jogszabályban meghatározottak szerint kell jelölni.(5) Az elsősegélynyújtó felszereléssel, az elsősegélynyújtó hely kialakításával és az elsősegélynyújtás megszervezésével kapcsolatos további követelményeket, valamint a kijelölt elsősegélynyújtók képzése, továbbképzése tekintetében az irányadó előírásokat külön jogszabály tartalmazza.
Az általános kérdés:
A gépjármű vezetői engedély feljogosít-e a munkahelyi elsősegélynyújtásra?
Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség állásfoglalása: A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM rendelet 20. § (1) bekezdés előírja, hogy minden munkahelyen a tevékenység veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést, és a munkavállalók közül kiképzett elsősegélynyújtásra kijelölt személyt kell biztosítani.
Többekben felmerült, hogy ezen személyi feltételt kielégíti-e a gépjárművezetői engedély?
Összességében megállapítható, hogy a munkahelyi elsősegélynyújtási ismeretekkel azonosnak nem fogadható el a közúti elsősegélynyújtás jogosítványhoz szükséges ismerete, ezért a gépjárművezetői engedély birtokosa nem kiképzett munkahelyi elsősegélynyújtó. Forrás: OMMF
A készenlétben tartandó mentődobozokra vonatkozó előírásokat a 15/1972 (VIII.5.) EÜM rendelet tartalmazta:
Ez alapján az adott helyen dolgozók létszáma szerinti csoportok alapján határozta meg a kötelezően tartandó elsősegély felszereléseket. Ez a szabályozás nem tett különbséget az egyes munkahelyek különböző kockázati szintjei és fajtái között. Ez a rendeletet 2009. január 1-én hatályát vesztette.
Jelenleg irányadónak tekinthető a Magyar Szabvány:
Az elsősegély ládák illetve szekrények tartalmának összeállításánál egyrészt figyelembe vettük az EU konform DIN 13157 és 13169-es normáit, másrészt a Magyarországon használt MSZ 13553-as szabványnak megfelelő munkahelyi elsősegély felszerelések tartalmára vonatkozó előírásokat a dolgozók létszámának függvényében. Figyelembe vettük továbbá a munkaterületeken különféle kockázati tényezőkre vonatkozó uniós szabványokat, melyekre azért is szükség volt, mert jelen pillanatban a hazai szabályozás erre vonatkozóan nem elég alapos.
Így, mind tartalmában mind küllemében egy rendkívül modern, ugyanakkor a két szabványnak egyaránt megfelelő elsősegély felszereléseket sikerült összeállítanunk.
Áruházunkban megtalálhatóak az MSZ 13553-as szabványnak megfelelően összeállított elsősegély felszerelések és a DIN normák alapján összeállított készletek.
Az üzemeltetési mód és nagyság függvényében kell készenlétben tartani elsősegély felszereléseket:
NAGY MT ELSŐSEGÉLY LÁDÁK DIN 13169
a, adminisztráció területén és kereskedelmi cégeknél
- 50-300 foglalkoztatottig 1 db DIN 13169-es elsősegély láda
- minden további 300 foglalkoztatottnál+1 db DIN 13169-es elsősegély láda
b, gyártó és feldolgozó üzemeknél